Menü

Óvodakert

Óvodakert

2022 tavaszán sikeresen pályáztunk az Iskolakertekért Alapítvány által, óvodakertet működtető közösségek számára kiírt pályázaton.
A pályázat keretein belül elméleti és gyakorlati képzéseken vehettünk részt. Meggyőződésünk, hogy a kert kialakítása és működtetése kiváló lehetőség óvodásainknak a természet biológiai körforgásának tudatosítására.
Az Iskolakertekért Alapítvány biztosított az óvoda részére egy kezdő vetőmag csomagot, valamint a kertészkedéshez szükséges eszközöket felnőttek és gyerekek számára. Boldogan vették birtokba a gyerekek a kis kapákat, gereblyéket, öntözőkannákat. Érdeklődve figyelték az óvoda udvarán felállított komposztálót, melyet szintén a pályázat részeként kaptunk. A komposztáló felállítását követően együtt tettük bele a gilisztákat, illetve azóta is együtt hordjuk bele az udvaron lehulló faleveleket, a csoportokban összegyűlő gyümölcs maradékokat és egyéb szerves anyagokat.
Az udvaron kialakított magaságyásokban a gyerekeknek lehetőségük van az érzékelés, észlelés útján történő tapasztalatszerzésre, a növények növekedésének figyelemmel kísérésére. Az év folyamán több fajta növény vetését, gondozását végezzük ezekben, együtt a gyerekekkel.
Kialakítottunk virágágyásokat, melyeket szintén közösen ültettünk be.
Jövőbeni terveink között szerepel fűszer és gyógynövények telepítése az óvodaudvaron.
Bízunk benne, hogy ezzel a gyakorlatorientált élményközpontú tanulással hozzájárulunk a gyermekek egészséges életmódra neveléséhez és elhintjük a kis óvodásaink fejében a természet szeretetének magvait.
A 2023/24-es nevelési évben is folytattuk a megkezdett óvodakerti munkálatokat. A fizikai munkákban kaptunk segítséget az idei évben egy udvari munkás személyében. Így látványosan szebbek volt pl. a virágágyások, mivel rendszeresen kapálva voltak. Mindig az évszaknak megfelelő munkákat végeztünk. Szeptember- októberben a lehullott falevelek gereblyézésében és a magaságyások megtisztításában is részt vettek a gyerekek. Tavasszal a magaságyásokban már március elején elvetettük a borsót. Ebből május végén csemegéztek a gyerekek. Több eper palántát is ültettünk ősszel, ezeket is május-júniusban folyamatosan szüreteltük. Nagy élmény volt nekik a saját maguk által ültetett és gondozott zöldséget és gyümölcsöket fogyasztani. A csoportszobában babot csíráztattunk, így testközelből figyelhették meg a gyerekek a növény növekedési folyamatát a csírázástól a levél, szár kialakulásáig. Ezeket kiültettük a magaságyásba, ahol tovább folytatódott a megfigyelés, egészen a termés betakarításáig. Áprilisban a Föld napja alkalmából egy óvoda virágosítása akciót szerveztünk, ahova a szülőktől kértünk egynyári virágokat. Ezeket a gyerekekkel közösen elültettük balkonládákba, virágágyásokba. Szintén a Föld napjához kapcsolódóan tartottunk komposztálási bemutatót, melyre gilisztafarmot és egyéb érdekes videókat mutattunk be a gyerekeknek a témához kapcsolódóan. A magaságyásokba a borsó leszedése után paradicsom és paprika palánták valamint tökmagot ültettünk. Folyamatosan érleltük a komposztot a csoportokból maradt gyümölcsmaradványokkal, a magaságyás zöldhulladékával, majd az őszi falevelekkel. Egy nagyobb terület került az idei évben csatolásra az óvoda udvarhoz. Ezen a részen a már meglévő régi gyümölcsfák (körte, szilva, alma, dió) mellé bogyós gyümölcsöket telepítettek. Ez a gyümölcsöskert udvarrész további jó lehetőséget biztosít a gyerekeknek az élmény és ismeretszerzésre. Egy óriás diófát választottunk az óvoda mesefájának, amely alá telepedve mesélni szoktunk a gyerekeknek.

Képek